Mali jezični savjeti
Ivana Skender Oršolić, prof. Pridjev pismeni
Autor: Ivana Skender Oršolić, 1. 4. 2013.

Pridjevi pisani, pismeni i pismen značenjski se razlikuju.

Pridjev pisani znači 'koji je zapisan', npr. pisani dogovor, pisano pravilo. Pridjev pisani u oprjeci je sa značenjem pridjeva nepisani 'koji nije zapisan', npr. nepisano pravilo, nepisani dogovor.

Pridjev pismeni znači 'koji je izražen pismom, koji se odnosi na pismo', npr. pismeni zahtjev, pismeni odgovor, pismena provjera znanja. Pridjev pismeni oprječan je pridjevu usmeni 'koji je izražen riječima, koji se prenosi govorom', npr. usmeni zahtjev, usmeni odgovor, usmena provjera znanja.

Pridjev pismen znači 'koji je napisan u skladu s gramatičkim i pravopisnim pravilima; koji piše u skladu s gramatičkim i pravopisnim pravilima', npr. pismen tekst, pismen novinar/službenik. Pridjev pismen u oprjeci je sa značenjem pridjeva nepismen 'koji nije napisan u skladu s gramatičkim i pravopisnim pravilima, koji ne piše u skladu s gramatičkim i pravopisnim pravilima', npr. nepismen tekst, nepismen novinar/službenik.

Ivana Skender Oršolić, prof.