Mali jezični savjeti
Mali jezični savjet - dar ili poklon?
Autor: Ivana Skender Oršolić, 1. 4. 2013.

Ako mislimo na šarene zamotuljke ispod drvca na sličici - onda možemo reći da su to božićni darovi ili božićni pokloni.

Stvar koju drugoj osobi dajemo u znak pažnje, nježnosti, zahvalnosti, nazivamo dar ili poklon, dar darujemo i darivamo ili poklon poklanjamo.

Osim toga zajedničkoga značenja, dar i poklon imaju još i svoja posebna značenja.

Uz značenje poklona, dar znači i sposobnost koja nam je urođena - primjerice, dar vida, sluha, ljubavi, mišljenja; znači i osobitu sposobnost, nadarenost - primjerice, dar za pisanje, slikanje; darovi Duha Svetoga pripadaju Božjim odabranicima. Dar ima i pravna značenja, pa tako postoji i darovni ugovor, porez na darove. Osoba koja često daruje, darežljiva je osoba - darežljivac. Osoba koja što daruje, a da pri tom ne mora biti darežljiva, ta je darivatelj. U pravnom nazivlju darovanik je onaj koji prima dar, darovnica je isprava o darovanju, darovština je imetak stečem darovanjem. Umjetnici su darovite osobe.

Uz značenje dara, poklon nema drugih značenja. Kadgod se (pogrješno) uporijebi u značenju naklona pri pozdravu ili naklona pred gledateljstvom. Izricanje poštovanja i odanosti vladaru naziva se poklonstvom, ali poklonstvo ne dolazi od pokloniti, nego od pokloniti se - poznato nam je poklonstvo triju kraljeva Isusu.

Pokloniti se možemo pred oltarom, pred gledateljstvom, pred vladarima, pred vlastima; pokloniti se možemo do crne zemlje. Ne valjaju vladari i vlasti koji traže da se poklonimo ili da se uklonimo.

Za Božić, Novu godinu, Uskrs, Valentinovo, rođendane, imendane, uspjehe, nježne godišnjice - za svaku prigodu - darujte darove i poklanjajte poklone - male i velike znake pažnje. I samo poljubac može biti darovani poklon ili poklonjeni dar.

Ivana Skender Oršolić, prof.