Mali jezični savjeti
Piše li se Internet ili internet?
Autor: Ivana Skender Oršolić, 2. 4. 2013.

Često smo u dvojbi riječ internet napisati malim ili velikim slovom.Odgovor smo potražili na mrežnoj stranici Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Internet je mreža koja povezuje velik broj korisnika diljem svijeta. Naziv potječe iz engleskoga jezika i u njemu se piše Internet.

U hrvatskome je u praksi potvrđeno pisanje i Internet i internet. Iako je internet jedna i jedinstvena mreža, ipak nije riječ o određenoj tvrtki koja bi imala i svojega osnivača, sjedište, osoblje te taj naziv ne treba pisati velikim slovom.

Internet označuje tehnologiju i način komuniciranja i stoga taj naziv treba pisati malim slovom.

Pogrješno je, dakle, pisati *Internet, a pravilno je internet.

Ivana Skender, prof.