preskoči na sadržaj

Osnovna škola Siniše Glavaševića

Login

Kulturna djelatnost

KUTAK ZA OSMAŠE

Upis u srednje škole

Kalendar
« Rujan 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Tražilica
Anketa
Za što najviše koristite Internet?





Carnet
Sportska rubrika

NAŠ YOUTUBE KANAL

MALI JEZIČNI SAVJETI

Zuji, zveči, zvoni, zvuči. Šumi, grmi, tutnji, huči - To je jezik roda moga!

Stručni skupovi

Povijest

 

 


70 GODINA OSNOVNE ŠKOLE SINIŠE GLAVAŠEVIĆA

Organizirani rad osnovne škole započeo je 6. svibnja 1938. kada se ukazala potreba za školom zbog doseljavanja radnika u Borovo naselje s kojima su dolazila i djeca. Tadašnji direktor tvornice Toma Maksimović rekao je: Želim da škola posluži našoj najmlađoj omladini, da se u njoj nauče cijeniti i voljeti zemlju, uputiti ih u stvarni i sustavni rad, naučiti ih dobroti i plemenitosti, kako bi bili ponos domovine i svojih roditelja.

 

    U Drugom svjetskom ratu uz školsku nastavu po zgradi se šetala i neprijateljska vojska, pljačkala i uništavala što može, a posljednjih mjeseci okupacije škola prestaje s radom i pretvara se u vojarnu i bolnicu.
 
     Nakon oslobođenja škola je odmah započela s organiziranim radom. Nastavnici i učitelji škole ulažu maksimalne napore kako bi podigli njezin ugled. Kolektiv se uključuje u borbu za reformu osnovne škole prema novonastalom, sadržajno izmijenjenom nastavnom planu i programu.
    1955. god. Na prijedlog Radnog kolektiva škola dobiva ime po našem istaknutom književniku Ivanu Goranu Kovačiću. Savjet za prosvjetu SRH 1959. proglasio je Osnovnu školu Ivan Goran Kovačić eksperimentalnom, republičkog značaja sa zadatkom da i dalje unaprjeđuje i osuvremenjuje odgojno – obrazovni proces.
    1976. god. Škola je proglašena uzornom kakvih je u SRH bilo šest. Za svoj rad u školi i u društveno – političkim organizacijama priznanje su dobili i pojedinci. Odlikovanje predsjednika Republike, Oslobođenje grada Vukovara, Priznanje samoupravljača Crvenog križa, Uzoran prosvjetni radnik,Zlatnu plaketu, Diplomu za estetsko uređenje škole, Spomenicu dječjeg lista Radost iz Zagreba i niz drugih priznanja društveno – političkih zajednica i društava.
    80-ih godina, na pedesetu godišnjicu njezina postojanja, kolektiv je dobio Nagradu I. Filipović koja predstavlja najviše priznanje Ministarstva prosvjete Hrvatske.
    Krajem školske 1990./91. godine, završio je petogodišnji projekt unutarnje reforme škole. Od četiriju škola u projektu, ona je postigla najbolje rezultate. Uvjeti rada bili su poprilično teški, jer je brojila 1175 učenika te je višak trebao prijeći u novu školu u kojoj je danas Treća srednja. Kada je dobiveno odobrenje o nastavku rada projekta, počeo je Domovinski rat. U vrijeme ratnih godina, u razdoblju tzv. Krajinske vlade, našla se u nezavidnoj situaciji: školska je zgrada bila razrušena, a učila opljačkana.
    1997. godine bilježi početak mirne reintegracije. U to je vrijeme škola postupno prelazila na sustav škola RH.
     U školskoj godini 2006./2007. škola broji 510 učenika raspoređenih u 28 razrednih odjela. Te godine je provedena obnova. Školska godina 2007./2008. je u znaku prelaska u staru-novu zgradu, opremljenu najsuvremenijim učilima s učiteljima koji posjeduju primjerenu stručnu spremu. Mnoge je dočekala s puno ljubavi, topline i raširenih ruku, jer velik je broj roditelja, baka i djedova koji su jednom davno sjedili u njezinim klupama.
 


 Otvorenje Podrucne skole.pdf

preskoči na navigaciju